Національно-Патріотичне виховання

Любіть Україну, як сонце любіть. Як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радісну мить. Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву. Вишневу свою Україну,
Красу її, вічно живу і нову. І мову її солов'їну.

Кожне нове покоління людей живе і розвивається у певному національному середовищі, життя якого залежить від особливостей державного устрою країни. Зараз третє тисячоліття, складний суперечливий час, коли у багатьох людей зростає національна самосвідомість, інтерес та повага до національної культури, історії свого народу, мови. Тому, однією з важливих педагогічних задач, визначених Законом України «Про дошкільну освіту», є виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля. Концепція дошкільного виховання в Україні (1993), сповідуючи історичний підхід до патріотичного виховання дітей дошкільного віку, актуалізує його народознавчі, українознавчі напрями. На це орієнтують і сучасні програми дошкільного виховання. Державним стандартом дошкільної освіти є Базовий компонент дошкільної освіти. Його мета - забезпечення життєвої компетентності дитини, до змісту якої входить і поняття «бути громадянином своєї країни, патріотом свого народу». Національно-патріотичне виховання – одна із складових систем гармонійного розвитку дошкільника. Базисом національно-патріотичного виховання є певна сума знань окреслена державним стандартом дошкільної освіти в Україні. Діюча програма економічної і соціальної розбудови Української держави має блок завдань спрямованих на розвиток освіти і виховання підростаючого покоління. Одним із пріоритетних проявів цих завдань є створення певних передумов громадянської поведінки побудованих на засадах моралі. Виокремлюючи із системи освіти дошкільний вік, науковці розглядають його як період в якому закладаються основи національно-патріотичного виховання, формується національно-патріотична самосвідомість, громадянська відповідальність особистості дитини. Тому, наразі, національно-патріотичне виховання дітей дошкільного віку розглядається як пріоритетний напрямок освітньої діяльності. Актуальність питання національно-патріотичного виховання дошкільників обумовлюється тим, що формування громадянської позиції свідомого українця має полягати в активному обстоюванні традиційних для нашого менталітету чеснот: любові до рідної землі, товариськості, розумної достатності, цінності родинного життя, духовного повсякденного буття, уважного ставлення до людей. Саме з раннього дитинства, з перших років життя дитини починається плекання національної свідомості й самосвідомості, прищеплення моральних ідеалів та ціннісних орієнтирів.

Основними завданнями педагогів у роботі з національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку є:

• розширювати уявлення про місце кожної людини в соціальному середовищі, необхідність дотримання морально-етичних норм суспільства;
  • формуватиу дітей позитивний образ Батьківщини та рідної домівки;
  • виховувати любов і повагу до членів своєї родини, бажання піклуватися про них;
  • формувати ціннісне ставлення до культури українського на­роду, його історичного минулого, мови, звичаїв, традицій;
  • виховувати почуття власної гідності як представника укра­їнського народу;
  • навчати дотримуватися культури поведінки у щоденній життєдіяльності;
  • почуття власної гідності як представників свого народу;
  • толерантне ставлення до представників інших національностей, до ровесників, батьків, сусідів, інших людей.

Формування національно-патріотичних почуттів.